Asset Publisher Asset Publisher

„Z Łosiem przez las” – Nadleśnictwo Chotyłów cz.1

W ROK PO HURAGANIE W LEŚNICTWIE ZABŁOCIE w Radiu dla Ciebie

6 lipca 2020 r. przez gminę Kodeń przeszły gwałtowne burze. Silny wiatr wyrządził znaczne szkody na terenie leśnictwa Zabłocie. W ich oszacowaniu oraz usprawniwniu prac związanych z uprzętnięciem drzewostanów po nawałnicy, leśnicy zastosowali bezzałogowe statki powietrzne - drony. Dokładna inwentaryzacja szkód wykazała, że lipcowa nawałnica pochłoneła ok. 10 tys. m3 drewna, obejmując swym zasięgiem powierzchnię 158 ha, z czego do ponownego odnowienia drzewostanu wymagał obszar 27 ha.

Z ogromnymi szkodami musiało poradzić sobie nie tylko Nadleśnictwo, ale też niektórzy mieszkańcy, którym drzewa spadły na posesje. Nie było na szczęście ofiar w ludziach, ani nie ucierpiały zwierzęta gospodarskie. Dzika zwierzyna duża oraz ptaki, tuż przed nadejściem nawałnicy pouciekały, poginęły te mniejsze, głównie gady i drobne ssaki.

Po roku od tego nieszczęścia, red. Piotr Łoś z Radia dla Ciebie wybrał się w teren leśnictwa Zabłocie by dowiedzieć się m.in. co dalej dzieje się z powalonymi drzewami, jak dalece musiały się zmienić bieżące działania leśników, zapisane w dziesięcioletnim plane urządzenia lasu, kiedy nastąpi odnowienie lasu i jak to tragiczne dla lasu zdarzenie widziane jest z prespektywy sąsiedzkiej współpracy: rolnika, mającego swoje gospodarstwo tuz przy lesie w wsi Szostaki oraz Nadleśnictwa Chotyłów.

W audycji gościli:

Waldemar Sobechowicz - leśniczy lesnictwa Zabłocie

Mariusz Kiczyński - zastepca nadleśniczego

rolnicy z Szostaków - Panowie Ryszard i Ireneusz Seremakowie.

 

-- > Link do audycji <--