Asset Publisher Asset Publisher

WIOSENNE UROCZYSKO

Rok temu w czerwcu podczas akcji edukacyjnej „Było wysypisko, jest uroczysko” Nadleśnictwo Chotyłów uprzątnęło nielegalne wysypisko śmieci, w lesie nieopodal wsi Kobylany. Całemu przedsięwzięciu przyglądała się młodzież z miejscowej szkoły, zaangażowana w działalność Klubu Młodego Ekologa.

Wiosną najlepiej widać zmiany zachodzące w przyrodzie. Klub Młodego Ekologa z Zespołu Szkół im. Orła Białego w Kobylanach postanowił sprawdzić czy zmiany zaszły również w lesie, oczyszczonym rok temu ze śmieci.

Na przestrzeni roku młodzież była zobowiązana do prowadzenia bloga na platformie e-rys.pl oraz uczestnictwa w kolejnych odsłonach ogólnopolskiej akcji. Były to m.in. wycieczki do lasu, warsztaty z segregacji odpadów oraz pogadanki.

Na blogu oprócz dokumentowania zmian zachodzących w środowisku uprzątniętego wysypiska, młodzież zaangażowała się również w przedstawienie walorów przyrodniczych okolicznych terenów, ciekawych miejsc w Polsce, oraz organizowanych w szkole i gminie warsztatów, spotkań, wycieczek. Chętnie dokumentowała również różnorodność biologiczną zarówno w lesie jak i w najbliższym otoczeniu: podwórko, park, ogródek. 

23 maja br. młodzież ponownie odwiedziła uprzątnięte wysypisko, by ocenić czystość terenu oraz sprawdzić czy roślinność zadomowiła się na nim na dobre.

 Po roku od uprzątnięcia wysypiska śmiało możemy wspólnie stwierdzić, że stało się ono swoistym uroczyskiem. Bujne krzywy, roślinność runa coraz śmielej wchodząca na zdegradowany przez człowieka teren, świergot ptaków są najlepszym dowodem na sukces naszego przedsięwzięcia.

Młodzież oraz szerokie grono okolicznych odbiorców: sąsiadów, rodziny czy kolegów mocno zaangażowała się w poprawę sposobu postrzegania problemu śmieci w lasach, nielegalnego ich wywożenia, segregacji i dbania o nasze otoczenia.

Akcja edukacyjna „Było wysypisko, jest uroczysko" odniosła sukces!!!