Asset Publisher Asset Publisher

Zanocuj w lesie

Pod takim hasłem Lasy Państwowe będą realizowały projekt przygotowany z myślą o wszystkich miłośnikach noclegów na łonie natury. Od maja będą oni mogli korzystać ze specjalnych obszarów, które zostaną wyznaczone w każdym z 429 nadleśnictw w Polsce.

Decyzja o realizacji nowego przedsięwzięcia jest pokłosiem dużego zainteresowania pilotażowym programem skierowanym do amatorów bushcraftu i survivalu. Lasy Państwowe zapoczątkowały go w listopadzie 2019 roku wyznaczając przeszło 40 obszarów na terenie wybranych nadleśnictw, które pełnią jednocześnie w swoich regionalnych dyrekcjach LP rolę leśnych kompleksów promocyjnych. Pasjonaci nietypowych aktywności terenowych mogli uprawiać w tych miejscach swoje hobby bez obaw o naruszenie prawa.

Jeden z takich obszarów pilotażowych znalazł się w granicach RDLP w Lublinie – a dokładniej w północnej części Nadleśnictwa Janów Lubelski, w obrębie leśnictw Majdan, Kalenne i Stojeszyn. To pokaźny fragment lasu o powierzchni 2,5 tys. ha pozbawiony infrastruktury rekreacyjno-turystycznej, oddalony od głównych dróg i miejsc o zwiększonym natężeniu ruchu. Jego znakiem rozpoznawczym zachęcającym do odwiedzania jest występująca tu mozaika różnych siedlisk – od borów po łęgi. W tym ustronnym miejscu znajdującym się w sercu leśnej głuszy można poczuć prawdziwą dzikość przyrody i bliskość natury.

Przez cały okres pilotażu w ostępach Lasów Janowskich zanocowało 99 osób. Największe zainteresowanie odnotowaliśmy na przełomie lipca i sierpnia. Nie mieliśmy żadnych problemów z naszymi leśnymi lokatorami. Wszyscy stosowali się do regulaminu i po zakończeniu biwakowania przywracali miejsce do stanu wyjściowego, zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów). Ich obecność nie wpłynęła również na zwiększenie zagrożenia pożarowego. Wiele osób chwaliło sobie pobyt w naszych lasach ciesząc się z ogólnodostępnej możliwości dzikiego nocowania – informuje Grzegorz Mazur z Nadleśnictwa Janów Lubelski.

Zapoczątkowany w 2019 roku program pilotażowy dobiegł końca, a zainteresowanie nim przeszło najśmielsze oczekiwania, do tego stopnia, że zadecydowano o tym, aby przekształcić go w stały projekt Lasów Państwowych. Tym samym, do końca kwietnia br. wszystkie nadleśnictwa wyznaczą na zarządzanym przez siebie terenie fragment lasu, w którym będzie można legalnie biwakować. Obszary te będą dostępne dla odwiedzających od 1 maja, a wszelkie informacje o ich lokalizacjach zostaną wprowadzone do Banku Danych o Lasach i pojawią się na stronach internetowych poszczególnych jednostek. W jednym miejscu będzie mogło teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. Nie oznacza to braku możliwości noclegu dla grup powyżej dziewięciu osób, aczkolwiek będą one musiały powiadomić o takim fakcie zainteresowane nadleśnictwo, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem.

Inicjatywa „Zanocuj w lesie” jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom społecznym w tym zakresie. Stworzenie większej liczby miejsc pozwoli wszystkim miłośnikom nocowania na dziko w lasach na bezpośredni kontakt z naturą. Od maja takie obszary będą dostępne także we wszystkich nadleśnictwach lubelskiej dyrekcji. Możliwość noclegu na łonie natury jest dla wielu osób nie tylko szansą na ucieczkę od wielkomiejskiego zgiełku, lecz także okazją do przyjrzenia się z bliska rodzimej florze i faunie oraz lepszego zrozumienia procesów, które zachodzą w świecie przyrody. Osoby przebywające w leśnych ostępach powinny jednak pamiętać o odpowiedzialnym podejściu, z szacunkiem dla lasu i jego mieszkańców.– zaznacza dyrektor RDLP w Lublinie, dr inż. Marek Kamola.