Web Content Display Web Content Display

REZERWATY PRZYRODY

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Chotyłów znajdują się 4 rezerwaty przyrody o łącznej powierzchni 159,71 ha.

 

Rezerwat „Dobryń"

Rok utworzenia: 1983
Powierzchnia: 87,66 ha
Leśnictwo: Dobryń

W rezerwacie występuje mozaika siedlisk wilgotnych i świeżych oraz duże zróżnicowanie zbiorowisk roślinnych. Drzewostany mają charakter naturalny i półnaturalny.

Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie zespołów o charakterze naturalnym: grądu z drzewami pomnikowymi, olsu oraz łęgu olszowo-jesionowego, jak też licznych gatunków roślin rzadkich i chronionych.

Rezerwat „Czapli Stóg"

Rok utworzenia: 1987
Powierzchnia: 4,82 ha
Leśnictwo: Neple

Rezerwat utworzony został by chronić kolonię lęgową czapli siwej, na którą składają się drzewa z gniazdami oraz lokalna, lęgowa populacja czapli, drzewostan w pozostałej części rezerwatu – jako potencjalne miejsce zakładania nowych gniazd.

Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie miejsca lęgowego czapli siwej oraz ostoi wielu gatunków ptaków.

Rezerwat „Szwajcaria Podlaska"

Rok utworzenia: 1995
Powierzchnia: 23,99 ha
Leśnictwo: Neple

Rezerwat charakteryzuje się mozaiką siedlisk, zróżnicowaniem zbiorowisk roślinnych oraz urozmaiconą rzeźbą terenu. Podstawowym gatunkiem lasotwórczym rezerwatu jest dąb szypułkowy. Na obszarze tym stwierdzono występowanie 318 gatunków roślin oraz wiele gatunków chronionej fauny. Największym zagrożeniem dla rezerwatu jest silna erozja wodna powierzchniowa zboczy będąca wynikiem spływu wód po intensywnych opadach deszczu z przylegających do rezerwatu pól oraz zmiana głównego nurtu rzeki Bug.  

Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych urozmaiconych drzewostanów położonych na skarpie rzeki Bug z licznymi drzewami o charakterze pomnikowym oraz dużym udziałem roślin rzadkich i chronionych.

 

Rezerwat „Sugry" imienia Janusza Szostakiewicza

 

Rok utworzenia: 2021

Powierzchnia: 43,24 ha

Leśnictwo: Zabłocie

Rezerwat utworzony został by chronic bór chrobotkowy wraz z licznymi gatunkami chronionymi. Bory chrobotkowe wykształcone zostały na najbardziej ubogich i suchych siedliskach. W drzewostanie dominuje sosna zwyczajna Pinus silvestris, która rośnie na ogół w dość niskim zwarciu. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo dobrze rozwinięta warstwa porostowo-mszysta, w której dominują porosty z rodzaju chrobotek Cladonia i mszaki z rodzajów widłoząb Dicranum i rokietnik Pleurozium.

Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie boru chrobotkowego Cladinio-Pinetum z licznymi gatunkami chronionymi.