Asset Publisher Asset Publisher

Program "Zanocuj w lesie"

Z myślą o miłośnikach bushcraftu, survivalu a także osobach chcących oderwać się od zgiełku miasta rusza ogólnopolski program Lasów Państwowych „Zanocuj w lesie”.

Dzięki niemu chętni do tych nietypowych aktywności terenowych będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie prawa. Serdecznie zapraszamy wszystkich do pobytu w Nadleśnictwie Chotyłów. Przygotowaliśmy do Waszej dyspozycji urokliwy obszar w bliskim sąsiedztwie szlaków turystycznych tj. Green Velo, Nadbużański Szlak Przyjaźni.  

Lokalizacja widoczna jest również na mapie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

oraz z poziomu aplikacji mBDL https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US  (android) lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 iPhone, z menu podręcznego wybierz –

mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

1. regulaminem korzystania z obszaru (dostępny w załączniku na dole strony);

2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach mozna z niego korzystać. Jesli nie, nalezy drewno przynieść ze sobą;

3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem;

4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu http://www.czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-lesie-i-porady-3

5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu

6. z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szkalów;

7. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszarze na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu do lasu! 

      a. Wyznaczony obszar jest oddany w dzierżawę Kołom Łowieckim: Nr 63 „Dąbrowa” obwód nr 12 oraz „Ostęp” obwód nr 21.

8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (dostępny w załączniku na dole strony) oraz przesłanie go na adres chotylow@lublin.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:

Małgorzata Bielak, malgorzata.bielak@lublin.lasy.gov.pl, tel. 502 502 383

 

Zapraszamy do wypełnienia anonimowej ankiety -->dostepnej tu<-- przez wszystkie osoby korzystające turystycznie i rekreacyjnie z lasów, nie tylko tych, którzy nocują w lesie w ramach programu "Zanocuj w lesie".

 

Nadleśnictwo Chotyłów przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.